Jak se rozdělují kategorie činností do průmyslového výzkumu nebo do experimentálního vývoje a jejich poměr v návrhu projektu?

Průmyslový výzkum (PV) (aplikovaný) je původní zkoumání prováděné s cílem získat nové poznatky. Je však zaměřen především na konkrétní praktický záměr nebo cíl. 

Experimentální vývoj (EV) je získávání, spojování, formování a používání stávajících vědeckých, technologických, obchodních a jiných příslušných poznatků a dovedností pro návrh nových nebo podstatně zdokonalených výrobků, postupů nebo služeb. 

Součet musí v každém roce činit 100 % (tedy poměr může být např. PV/EV 60/40). V návrhu projektu je možné si zvolit rozdílný poměr PV a EV v jednotlivých letech dle cílů, výstupů/výsledků a plánovaných činností řešení, tedy v jednotlivých letech může být poměr PV/EV rozdílný. Není nastaven žádný limit pro podíl PV/EV. 

TA ČR jako poskytovatel nevydává stanovisko k určení poměru PV/EV, to je na určení samotného uchazeče, jelikož sám uchazeč zná nejlépe svůj projekt, jeho cíle, výstupy/výsledky a plánované činnosti v něm.

Při určení poměru PV/EV pro Váš návrh projektu můžete využít definici a příklady ve Frascati manuálu, kapitola 2.5 Rozdělení kategorií vědy a výzkumu (str. 51), odkaz ZDE.

Podrobnosti článku

ID článku:
2438
Kategorie:
Datum přidání:
2023-09-13 20:46:45
Zobrazení:
505
Hodnocení (Hlasy):
(2)